Опалювальний сезон без підвищення тарифів: Асоціація міст України внесла пропозиції

17 червня парламентський Комітет з питань енергетики та житлово-комунальних послуг планує розглянути урядовий законопроєкт «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання протягом дії воєнного стану та подальшого відновлення» №7427 від 01.06.2022р.

Про призначення пенсій за віком у 2022 році

Особи, які досягли віку 60 років у 2022 році мають право на призначення пенсії за віком за наявності страхового стажу не менше 29 років. За відсутності необхідного страхового стажу пенсія за віком може бути призначена пізніше (наприклад, якщо особа працюватиме та набуде необхідні 29 років страхового стажу) або у 2025 році після досягнення віку 63 роки за наявності страхового стажу не менше 22 роки. Важливо! Наявність страхового стажу, який дає право на призначення пенсії за віком, визначається на дату досягнення особою відповідного віку. Страховий стаж після 01.01.2004 обчислюється територіальними органами Фонду за даними, що містяться в реєстрі застрахованих осіб, а за періоди до 01.01.2004 – на підставі трудової книжки та інших документів. Пенсія за віком може призначатись автоматично, якщо в реєстрі застрахованих осіб є відомості про стаж, набутий до 2004 року (роботодавцем чи застрахованою особою було подано для оцифрування трудову книжку). Якщо за даними реєстру застрахованих осіб стажу недостатньо, то для призначення пенсії необхідно подати заяву та додаткові документи. Звертаємо увагу, що в органах Фонду впроваджено екстериторіальний принцип обслуговування громадян: заяву про призначення пенсії та необхідні документи можна подати до будь- якого сервісного центру обраного Головного управління Фонду. Також, заяву про призначення пенсії та необхідні документи можна подати в електронній формі через вебпортал електронних послуг Фонду (portal.pfu.gov.ua) з використанням кваліфікованого електронного підпису. Перелік основних документів, які подаються для призначення пенсії: паспорт; реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП); документи про страховий стаж (трудова книжка, диплом (денна форма навчання), військовий квиток тощо); довідка про заробітну плату за 60 місяців підряд до липня 2000 року (за бажанням пенсіонера); документи, які засвідчують особливий статус особи (за наявності).

Пенсійний калькулятор: як обрахувати свою виплату

Кожна застрахована особа може розрахувати розмір майбутньої пенсії за віком. Допоможе в цьому сервіс «Пенсійний калькулятор». Цю електронну послугу від Пенсійного фонду складно назвати новою, адже її розробили кілька років тому. Але лише нещодавно після низки удосконалень «Пенсійний калькулятор» став справді ефективним і корисним сервісом. Адже сьогодні під час обчислення страхового стажу і заробітної плати використовують дані, що містяться в електронних реєстрах Пенсійного фонду України. Для чого і кому У Пенсійний фонд звертається чимало людей, які ще не досягли пенсійного віку, проте хотіли б спрогнозувати своє пенсійне майбутнє. Саме вони і є основними «споживачами» послуги «Пенсійний калькулятор». Адже завдяки цьому ресурсу можна підбити певні підсумки трудової діяльності й зрозуміти, що робити і в якому напрямку рухатися, щоб поліпшити свої пенсійні перспективи. Зрозуміло, що сьогодні точно розрахувати, яким буде розмір пенсії, приміром, у 2050 році, доволі складно. Ніхто не може зі стовідсотковою впевненістю сказати, де працюватиме за рік чи два, яким буде рівень цін, інфляції, показників середньої зарплати тощо. Тому «Пенсійний калькулятор» розраховує умовний розмір пенсії з урахуванням сьогоднішніх реалій. Передусім рівня зарплати на час розрахунку та виходячи з припущення, що весь час до призначення пенсії людина працюватиме офіційно. Саме тому короткострокові прогнози будуть більш точними.

Зворотний зв’язок. Запитуєте – відповідаємо.

Чи повинен пенсіонер самостійно повідомляти ПФУ про працевлаштування? Так, пенсіонери зобов’язані повідомляти органи Пенсійного фонду про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсійної виплати, зокрема, про працевлаштування та звільнення з роботи. ? Як виправити помилку у трудовій книжці? Потрібно звернутися до служби персоналу останнього місця своєї роботи. Згідно з наказом Мінпраці № 58 від 29.07.1999 зміни, зокрема, про дату народження на першій сторінці трудової книжки, виконуються за останнім місцем роботи на підставі документів і з посиланням на номер і дату цих документів. ? За яких обставин можна вийти на пенсію за віком достроково? Відповідно до Закону України від 15.02.2022 № 2040-XI «Про внесення змін до деяких законів України щодо вносконаленняпенсійного законодавства» громадяни мають право на достроковий вихід на пенсію за віком, якщо: - трудовий договір з працівниками розірвано не більше ніж за півтора року до досягнення пенсійного віку у зв'язку зі змінами в організації виробництва та праці, у тому числі з ліквідацією, реорганізацією, банкрутством, перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скороченням чисельності або штату прцівників, за умови реєстрації осіб у державній службі зайнятості та відсутності підходящої для них роботи; - через виявлення невідповідності працівника займаній посаді за станом здоров'я у визначеному порядку. ? Два місяці офіційно працюю на новій роботі, але на порталі електронних послуг ПФУ не відображається інформація про початок роботи (трудовий стаж, ЄСВ). Коли вноситься інформація про трудовий стаж у кабінеті ПФУ: на початку трудової діяльності чи після звернення? Податкова звітність подається поквартально, термін подачі звітності - 40 днів після закінчення кварталу. Саме тому з інформацією про заробітну плату та страховий стаж можна ознайомитися після подання підприємством/установою звітності за відповідний квартал. ? Що таке страховий стаж? Це період, протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачує страхові внески в сумі, не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Мінімальний внесок становить 22% мінімальної зарплати, із січня по вересень 2022 року розмір такого внеску становить 1430 грн/місяць (6500 x 0,22). Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області