Що таке гепатит А і як його попередити? МОЗ

Джерело: https://moz.gov.ua/article/health/scho-treba-znati-pro-gepatit-a Пост Гепатит А – захворювання печінки, спричинене вірусом. На відміну від гепатитів В і С, гепатит А не провокує розвиток хронічної хвороби печінки – більшість людей, уражених гепатитом А, повністю одужують й у них формується пожиттєвий імунітет до хвороби.  Втім, сама хвороба неприємна й виснажлива, а одужання може тривати кілька місяців. Важче хворіють та можуть померти літні люди. Ризик захворіти на гепатит А зростає під час війни через значні скупчення людей, неможливість дотримуватися гігієни та обмеження доступу до чистої питної води. Ми зібрали інформацію про гепатит А  і про те, що робити, аби не захворіти. Картка 1 Гепатит А – це хвороба брудних рук, що передається від людини до людини, найчастіше фекально-оральним шляхом. Можна заразитись гепатитом А через продукти чи воду, забруднені фекаліями інфікованої людини. У домашніх умовах гепатит А найчастіше передається через брудні руки, коли інфікована людина готує їжу для родини. Вірус гепатиту А також може передаватися при тісному фізичному контакті з інфікованою людиною. Картка 2 Найчастіше гепатит А проявляється такими симптомами: - підвищена температура - слабкість - відсутність апетиту - діарея - блювання - неприємні відчуття в животі - темний колір сечі - пожовтіння шкіри та білків очей Симптоми гепатиту А значно частіше проявляються у дорослих, аніж у дітей. У дітей до 6 років дуже часто відсутні будь-які симптоми гепатиту А, а жовтуха розвивається лише у 10%. Картка 3 Захворіти на гепатит А може кожен, хоча найчастіше хвороба з’являється у дітей раннього віку. Основні фактори ризику: - погані санітарні умови - відсутність очищеної води - проживання з інфікованою людиною - сексуальні контакти з людиною з гострою формою гепатиту А - поїздки в райони з високою епідемічністю Картка 4

Що таке ротавірус і як його попередити?  МОЗ

Джерело:  https://www.kmu.gov.ua/news/moz-informuye-yak-zapobigti-rotavirusnij-infekciyi Пост  Перебування в місцях скупчення людей і обмежений доступ до чистої води є причинами появи «кишкових» захворювань. Майже всі вони легко передаються від людини до людини, а отже, є особливо небезпечними під час війни. Ротавірусна інфекція – одне з таких захворювань. Запобігати йому можна завдяки вакцинації.  Ми зібрали інформацію про симптоми ротавірусу та про те, як його можна уникнути. 

ЗАПИТУЙТЕ – ВІДПОВІДАЄМО

- Який порядок призначення пенсії по інвалідності? - Повна або часткова втрата здоров’я дає людині право на отримання статусу непрацездатного (обмежено працездатного) і оформлення пенсії по інвалідності. Пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність, а її розмір залежить від отриманої групи інвалідності. В осіб, яким призначено I групу інвалідності, розмір пенсії становить 100% розміру пенсії за віком. При цьому для призначення пенсії необхідно мати страховий стаж від 1 до 10 років, залежно від віку, в якому людину визнано інвалідом. Розмір пенсій в осіб з II групою інвалідності становить 90% пенсії за віком. Необхідний страховий стаж при цьому – 1-14 років. Особи з III групою інвалідності отримують 50% пенсії за віком при наявності 1-14 років страхового стажу. У таблиці нижче можна дізнатися точний страховий стаж, необхідний для призначення пенсії по інвалідності, залежно від віку, в якому людину визнали інвалідом: Подати документи для призначення пенсії по інвалідності можна як офлайн – звернувшись, до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду, так і онлайн – на вебпорталі електронних послуг ПФУ. Які документи потрібні для оформлення пенсії по інвалідності? 1. Письмова заява про призначення пенсії 2. Паспорт або свідоцтво про народження (для дітей). Якщо у вас ID-паспорт, потрібна ще довідка про реєстрацію місця проживання, яку видають разом з паспортом. 3. РНОКПП (реєстраційний номер облікової картки платника податків). 4. Трудова книжка або інші документи, які підтверджують стаж + відомість про заробітну плату. 5. Документи, що засвідчують особливий статус особи (наприклад: довідка з МСЕК, посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни). 6. Фотографія (необхідна для оформлення пенсійного посвідчення). Для військовослужбовців строкової служби, до заяви для оформлення пенсії по інвалідності потрібно ще додати: – свідоцтво про хворобу, видане та завірене військовим комісаріатом за місцем зняття військовослужбовця з військового обліку, або довідка військово- лікарської комісії (копія). Якщо інвалідність настала після звільнення з військової служби, то до заяви для призначення пенсії потрібно додати: – довідку військового комісаріату про проходження військової служби із зазначенням дати призову, дати і підстави звільнення з військової служби + висновок МСЕК про те, що інвалідність пов’язана з проходженням військової служби.

Увага! Оновлено правила подання відомостей для створення і ведення електронних трудових книжок 15 липня 2022 року набули чинності оновлені правила подання відомостей про трудову діяльність застрахованих осіб в електронній формі, затверджені постаново

Зокрема, вони передбачають можливість подання страхувальником або уповноваженим представником відомостей про місце роботи, кваліфікацію, заохочення, припинення трудових відносин, відсутніх в реєстрі застрахованих осіб. Документом визначено структуру xml-файлу, у вигляді якого подаються відомості. Уточнено, що відомості про трудову діяльність працівника подаються одноразово. Необхідність подавати відомості повторно є лише у разі виправлення раніше поданих неточних даних. Для створення електронних трудових книжок подаються відомості – особисто чи через уповноваженого представника: - у вигляді копій документів, виготовлених шляхом сканування; - в оцифрованому вигляді – шляхом створення відповідного електронного запису в електронному кабінеті страхувальника або застрахованої особи на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України, до якого додаються скановані копії документів, на підставі яких створено запис. Довідково: Відомості про трудову діяльність застрахованої особи в електронній формі подаються в будь-який період протягом п’яти років з дня набрання чинності ЗаконуУкраїни від 05 лютого 2021 року No 1217-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі” (10 червня 2021 року) з урахуванням першочергового подання та опрацювання відомостей про трудову діяльність осіб, яким до настання права на пенсію за віком відповідно до частини першої статті 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” залишилося два і менше років, та про трудову діяльність осіб за період до 01 липня 2000 року.