Село Смолянка

Куликівського району Чернігівської області Олишівської ОТГ

Розташоване на південному заході Куликівського району, у 28 км. від районного центру та 8 км. від адміністративного центру громади смт. Олишівка.

Інформація про населений пункт:

• Назва: Смолянка
  • Тип: селище
  • Область: Чернігівська
  • Район: Куликівський
  • Географічні координати:
    • Північна широта: 51° 15'
    • Східна довгота: 31° 27'
  • Висота над рівнем моря: 118 м

В селі налічується 594 двори та проживає 843 жителі ( на 2019 рік).

Село Смолянка виникло біля річки Смолянки, притоки Десни.

Два поселення епохи бронзи ( ІІ тисячоліття до н. е. ) виявлені на околицях села Смолянка свідчать про те, що вже у далекій давнині ця територія була заселена людьми.

Древньоруські поселення та курганний могильник ( ІХ – ХІІІ ст.) знайдені на околицях села Смолянка, входили до складу Чернігово-Сіверської землі – невід’ємної частини Київської Русі.

Річка Смолянка була глибоководною і судноплавною до кінця ХVІ ст..

Існують різні версії щодо назви „ Смолянка ”.

Є припущення, що село дістало назву тому що, на території, де тепер знаходиться село виготовляли смолу.

Можливо назва села пішла від назви річки Смолянки.

Спочатку поселення було біля річки в урочищі Селище. А виникло воно в

Х ст. при князі Володимиру, який на берегах річок будував укріплення проти печенігів, а воїнів набирав з багатолюдної Смоленщини, частина яких поселялась потім по місцю робіт та служби, яких могли називати смоленцями, смолянами, а звідси, можливо і село назвали Смолянка.

Перша писемна згадка про село припадає на 1687 рік.

До Смолянської старостинського округу відноситься село Коростень.

Село Коростень знаходиться в чотирьох кілометрах від Смолянки.

Розташоване село серед прекрасної природи:

• поряд  річка (болото) Смолянка і ліс.

У роки війни (1941-1945 р.) жителі хутора всіляко допомагали партизанам, що діяли в навколишніх лісах. Майже всі чоловіки пішли в партизанський загін. Фашисти помстились жителям, розстрілявши з гармат і повністю спаливши село. Жителі встигли врятувалися, втікши до партизанів.

У 1989 році тут встановлено пам’ятну стелу, щоб увіковічити пам’ять про цю трагедію.

Це маленьке село зараз знаходиться на грані зникнення

Раніше це був населений пункт, де проживало більше 200 чоловік, сьогодні тут проживають дві людини. Решта уцілілих будинків використовуються під дачі.

Світлини Смолянки та Коростеня