Міграційні явища та процеси: поняття, методи, факти.

 

Упродовж останнього десятиріччя проблема мігрантів в нашій державі, як і у країнах Європи набула особливої актуальності. Нелегальна міграція призвела до того, що стала однією із головних причин, які впливають, як на безпеку громадян, так і на національну безпеку України в цілому. Щороку Державна міграційна служба України проводить комплексні профілактичні заходи спрямовані на боротьбу та протидію нелегальній міграції. Нині також тривають Всеукраїнські цільові профілактичні заходи з нагляду та контролю за виконанням законодавства в міграційній сфері під умовною назвою «Мігрант».

На сьогодні у Чернігівському РВ УДМС України в Чернігівській області зареєстровано 504 іноземних громадян та осіб без громадянства, які законно перебувають на території України. Проте, як свідчить практика, є й нелегальні мігранти. І певною мірою ця проблема викликана тим, що більшість громадян не розуміють межі легальної та нелегальної міграції. Саме тому вони не спроможні своєчасно повідомити компетентні органи про факти, які допоможуть виявити порушників міграційного законодавства. Згідно законодавства України, нелегальні мігранти - це іноземці, або особи без громадянства, які після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України, а також проживають без документів, які надають право проживання на території України. Варто зазначити, що порушення міграційних правил не обов’язково призводить до прийняття рішення про примусове повернення або видворення з України.

У випадку, коли міграційна служба виявляє порушника міграційного

законодавства, така особа у першу чергу притягується до адміністративної

відповідальності. Якщо при цьому особа має правові підстави для подальшого перебування в Україні - вона може оформити необхідні документи для продовження терміну тимчасового перебування чи проживання або отримати документ, який надає законне право на проживання на території Україні. Законодавство України визначає адміністративну відповідальність осіб, які сприяють незаконному проживанню та працевлаштуванню іноземців. Зокрема, стаття 204 КУпАП передбачає штраф від 1700 до 3400 грн. за порушення (посадовими особами підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності, у тому числі, іноземних суб’єктів господарської

діяльності, що діють на території України) порядку працевлаштування, прийняття на навчання, надання житла, реєстрації іноземців та осіб без громадянства та оформлення для них документів.

Стаття 205 КУпАП передбачає штраф у розмірі від 340 до 680 грн. за невжиття заходів для своєчасної реєстрації іноземців особами, які запросили таких іноземців в Україну і надали житло.

Стаття 206 КУпАП передбачає штраф у розмірі від 5100 до 8500 грн. за порушення порядку надання іноземцям та особам без громадянства житла, транспортних засобів та сприяння в наданні інших послуг.

Не замислюючись над темою нелегального перебування іноземців на території України, громадяни зазвичай вважають, що така проблема далека від їхнього життя, і взагалі, їх це не стосується - це робота компетентних органів. Так, це завдання і обов’язок Державної Міграційної служби України, і спрямовані вони насамперед на захист прав та безпеки громадян, але для вчасного реагування Чернігівського РВ УДМС України в Чернігівській області на загрози, які створює нелегальна міграція необхідно налагодити єдину комунікацію між громадянами та міграційною службою стосовно інформації, щодо знаходження іноземців та осіб без громадянства, які порушують міграційне законодавство.

 

Начальник Чернігівського районного

 відділу УДМС України в Чернігівській області

Світлана Іваненко