Фото без опису

Протягом останніх кількох років в Україні збільшилася кількість надзвичайних ситуацій, пов’язаних із використанням природного газу в побуті. З чим це пов’язано та як попередити трагедії, розповіли начальник відділу нагляду на виробництві і на об’єктах підвищеної небезпеки управління Держпраці в Чернігівській області Ярослав Падалка та технічний директор АТ «Чернігівгаз» Сергій Савченко.

 

Причини виникнення небезпечних ситуацій

 

За словами Сергія Савченка, найбільш поширеними причинами, які можуть призвести до загазованості приміщень, вибухів та пожеж є досить низька культура споживання природного газу людьми, та відсутність вчасного технічного обслуговування будинкових газових мереж.

— Коли ми підключаємо нового споживача, то завжди проводимо йому інструктаж з користування газовими приладами, та й у школі нам усім розповідали основні правила безпеки. Проте частина споживачів порушують ці правила - так само як і люди, які переходять дорогу на червоне світло, хоча знають, що робити цього не можна. В обох випадках вони наражають і себе, і оточуючих на смертельну небезпеку, — говорить Сергій Савченко.

Також технічний директор додав - нерідко споживачі вважають, що можуть самі запросто замінити чи відремонтувати газові прилади. Хоча це суворо заборонено, і в кращому випадку може вивести з ладу систему газопостачання, а в гіршому -  загрожувати життю людей, особливо якщо це відбувається у багатоповерхівці

В свою чергу, Ярослав Падалка виділив ще один дуже важливий аспект, який впливає на виникнення небезпечної ситуації, і це алкоголь.

— Якщо порівнювати 2020 і 2021 рік, то зараз основними причинами є втручання в систему газопостачання та недотримання етичної поведінки власниками будинку. Під етичною поведінкою я маю на увазі те, що в абсолютної більшості загиблих у побутових надзвичайних ситуаціях, пов’язаних із газом, експертиза показувала алкоголь у крові. Ось це і є недотримання етичної поведінки під час користування природним газом, що може призводити до трагічних наслідків, — зазначає Ярослав Падалка.

Минулого року на Чернігівщині було створено дві комісії з розслідування причин надзвичайних ситуацій, пов’язаних із газом, які сталися у Чернігівському районі. Зокрема в смт. Замглай власник квартири власноруч розгерметизував газову мережу, внаслідок чого стався вибух із подальшою пожежею. Тоді свідки дали покази, що господар після вибуху вийшов із загазованої квартири з запаленою цигаркою. Друга подія сталася у селі Жуківка, де чоловік неетичної поведінки увімкнув пічну газову горілку, закрив шибер, і заснув на ліжку поряд. Співмешканка знайшла його на ранок мертвим внаслідок отруєння.

 

Техогляд = безпека

 

Ні для кого не секрет, що будь-які речі рано чи пізно зношуються, ламаються та втрачають свої початкові якості, якщо за ними не доглядати. Така ж історія і з внутрішньобудинковими газовими мережами, які щороку мають проходити технічний огляд. Але хто цей техогляд має організовувати і безпосередньо проводити?

Сергій Савченко розповідає - проаналізувавши близько 20 тисяч аварійних викликів за 2021 рік, статистка показала, що 60% з них були пов’язані з витоками газу через відсутність проведення технічного обслуговування газових мереж у будинках.

— Відповідальність за техобслуговування внутрішньобудинкових газових мереж, за законом про ЖКГ, несуть безпосередньо власники будинків і квартир, та  управителі багатоповерхівок – за мережі в місцях загального користування. Таке ТО  можуть проводити будь-які спеціалізовані організації, які мають на це відповідний дозвіл, власники можуть обирати їх самостійно. Зокрема, при проведенні технічного обслуговування мережа і запірні крани перевіряються на  герметичність та на наявність витоків газу, ліквідовуються виявлені негерметичності і витоки, перевіряється тяга у вентканалах тощо. Такі техогляди мають проводитися принаймні раз на рік перед початком опалювального сезону, — каже технічний директор.

Минулого року до АТ «Чернігівгаз», кажуть у компанії, звернулося близько 9 тисяч споживачів для укладення договорів на ці техогляди. Тобто, як мінімум кілька тисяч квартир та будинків вже захищені, і їхні мешканці можуть не переживати за стан своєї газової мережі і безпеку.

Також у світлі необхідності регулярного техогляду газових мереж Сергій Савченко згадав про насправді небезпечну тенденцію – «безгосподарні» багатоповерхівки, у яких нема ОСББ чи іншого управителя. Тобто за станом мереж в них стежити фактично нікому.

—По області всього близько 400 багатоповерхових будинків не мають ОСББ чи якогось управителя. І от саме такі будинки потенційно найнебезпечніші з огляду на ризик виникнення надзвичайних ситуацій, пов’язаних із газом, через відсутність технічного обслуговування внутрішніх мереж,  — сказав технічний директор АТ «Чернігівгаз» Сергій Савченко.

За інформацією, яку надали на запит редакції в АТ «Чернігівгаз», в області 14 тисяч кілометрів газорозподільних мереж, всі їх компанія обслуговує як оператор ГРМ. І 4,7 тисяч кілометрів газопроводів-вводів та газопроводів у місцях загального користування в багатоповерхівках – це якраз ті мережі, які належать власникам квартир, і про які мають потурбуватися вони разом з управителями будинків. А обслуговують вони нині, на жаль, меншу половину з них, що загрожує безпеці.

 

Правила користування газовими приладами:

  • Спочатку запалюється вогонь, лише потім - газовий прилад;
  • Не можна самостійно або за допомогою неспеціалізованих робітників встановлювати, міняти та ремонтувати газові прилади (котли, колонки, плити);
  • При користуванні газовими приладами потрібен приплив повітря для повного згоряння газу – тому відчиняйте вікно чи кватирку;
  • Не можна користуватися несправними газовими приладами;
  • Не можна використовувати газові прилади для обігріву приміщень, сушіння речей;
  • Не можна користуватися газовими приладами при відсутності тяги в димоходах та несправній вентиляції;
  • Не допускайте до користування газом маленьких дітей; людей, які не пройшли інструктаж; людей із психічними захворюваннями чи порушеннями памяті; а також осіб у стані алкогольного спяніння;
  • Проводьте регулярний техогляд газової мережі та приладів у своєму помешканні і підїзді;

 

За матеріалами Городской сайт Чернигова gorod.cn.ua